Mājas pirkšana var izvērsties par piedzīvojumu, taču tas var arī ieilgt, ja nezini ko gribi. Svarīgi ir izvēlēties māju visai ģimenei kopā, lai visi ir apmierināti un redz tur savu nākotni. Mājas pirkšanā vienmēr ir iesaistīti nekustamā īpašuma aģenti, investori, un vēl citi eksperti, kas vienmēr sniegs atbildes uz visiem jautājumiem, pirms vēl būsi paspējis pabeigt teikumu. Pirmā lieta, un pati galvenā, uz kuru tev pašam ir jāatbild – uz cik ilgu laiku ir plānots dzīvot šajā mājā. Protams, tiem nav jābūt konkrētiem skaitļiem, taču, ja nesaredzi savu nākotni pat pēc pieciem gadiem šajā mājā, tad tā nav tavējā!

Bet kas tieši tas ir – kāpēc piecu gadu noteikums ir tik svarīgs, iegādājoties māju?

Pieci gadi ir ka minimālais laiks, lai varētu uzskatīt, ka esi izdevīgi ieguldījis savu naudu īpašumā. Pretēja gadījumā, nopērkot māju, un pēc 3 gadiem jau to pārdodot un meklējot ko citu, vari nonākt mīnusos. Māja reti kad ir jau pabeigta tā, ka negribētos neko vairs pilnveidot vai pārveidot. Mazās vasarnīcas vienmēr gribas uzcelt par lielu divstāvīgu māju; lielai mājai gribas blakus guļbūves pirti vai šķūni. Šādas blakus ēkas, vai mājas palielināšana relatīvi notiek nākamo 3 gadu laikā. Iedomājies situāciju, ka, nopērkot māju, uzcel piebūvi, un nākamā gadā jau visu kompleksu vēlies pārdod, jo neapmierina, piemēram, ģeogrāfiskā atrašanas vieta vai to vēlies nomainīt kaimiņu dēļ.

  • Ģeogrāfiskā atrašanās vieta ir svarīgs aspekts, kas ir jāizpēta. Piemēram, nepirkt tuvu pie jūras krasta, zinot straujo krastu eroziju, kas pašlaik notiek. Erozijas iespaidā jūras krasts sarūk un strauji atkāpjas, iznīcinot pat ēkas, kas ir pieceltas pārāk tuvu. Vai iegādājies māju pie lielām upēm, kad pavasara palu laikā tava māja būs applūdusi. Svarīgi ir saskaņot savu ikdienu ar darba gaitām – ja nevēlies mainīt darba vietu, tad diezin vai pirkt māju tālāk kā 50 km rādiusā būtu izdevīgi, jo katru rītu un vakaru būs jāizlieto daudz degviela, lai izbraukātu ceļa posmu. Ja arī darbs atmaksā degvielu, tad otrs paliek laika faktors, ko tu pavadi katru dienu transportā. Tāpat svarīgi ir veikalu klātbūtne un citas sabiedrībai vajadzīgas iestādes.
  • Kaimiņi ir liels faktors, kam pievērš uzmanību, iegādājoties sev māju. Kaimiņi ir tie cilvēki, kurus tu redzēsi visbiežāk, dzirdēsi visbiežāk un sasveicināsies visbiežāk. Tāpēc, vēlams, lai tie būtu pieklājīgi un draudzīgi. Protams, apskatot māju, tu netiec iepazīstināts ar kaimiņiem, taču vizuālais apskats ir jāveic uzreiz. Jānovērtē, kā izskatās apgabals, kurā tu grasies pirkt māju. Vai tas ir kārtīgs, kluss, vai, ja vēlies, varbūt ļoti apdzīvots un industriāls.

Piecu gadu laikā ir jācenšas nomaksāt visus rēķinus ar bankām un atmaksāt aizņemtos hipotekāros kredītus. Jo labāk ir nomaksāt uzreiz iepriekšējam īpašniekam visu summu, nekā saņemt negaidītus cenas palielinājumus, vai īpašuma nepārrakstīšanu, kamēr pilna summa nebūs atmaksāta. Respektīvi, kamēr nebūs pilnā summa samaksāta, bijušais īrnieks var nepārrakstīt māju uz tavu vārdu, ja viņš tādu noteikumu ir izteicis. Tas nozīmē, ka jebkura brīdī, māju var arī pārtraukt pārdot. Drošāk ir paņemt bankas aizdevumu un samaksāt uzreiz pilnu summu. Lai būtu izdevīgi ņemt kredītu, vēlams apzināties savus nākamo gadu ienākumus un ņemt pēc iespējas mazāku atmaksas termiņu, kas arī, vēlams, ir pieci gadi.